czwartek, 19 listopada 2015

Grunt to rodzina


Autor: Marta Kisiel-Małecka
Tytuł: Dożywocie
Tytuł oryginału: -
Wydawca: Uroboros
Rok wydania: 2015
Tłumaczenie: -
ISBN: 978-83-280-2138-9
Stron: 376
 
Dziwna czasami jest magia liczb. Jak się okazało dzisiaj "Dożywocie" kończy 5 lat, a ja książkę przeczytałem dokładnie 5 dni temu. Takiej okazji nie można nie wykorzystać i nie złożyć życzeń Dożywociu recenzją oraz życzeniami dożywocia z czytelnikami.

Czym jest "Dożywocie"? Książką pełną niesamowitego humoru, momentami wręcz absurdalnego, ale na pewno nie infantylnego. Opowiada historią Konrada Romańczuka (nazwisko nie jest przypadkowe), pisarza, który otrzymuje od mało znanego członka rodziny spadek. Ów spadkiem jest domek w stylu gotyckim z wieżyczką oraz całą gromadą nietuzinkowych mieszkańców, o których Konrad dowiaduje się z biegiem akcji.

Takie miejsce (mimo, że na odludziu) nie może być anonimowe. Dlatego też ma swoją wdzięczną nazwę Lichotka, której jednym z głównych mieszkańców jest Licho czyli anioł w bamboszkach, mający uczulenie na własne pierze, a także pedantyczne skłonności do porządków.

Oczywiście Licho to nie jedyny mieszkaniec Lichotki. Wśród bohaterów są Szczęsny, Zmora, Krakers, Utopce, Rudolf Valentino oraz Kusy. Kto jest kim w tym spektaklu odkryjcie sami i to jakie przygotowali Wam atrakcje, a tych na pewno nie brakuje.

Czy warto Dożywocie poznać? Oczywiście, że tak.

Po pierwsze dla poznania języka polskiego w różnych odmianach od poetyckiego przez różne zabawy słowne aż po mowę potoczną (bo dziwne by wieloletni mieszkaniec prowincji mówił jak Mickiewicz).

Po drugie dla niesamowitego humoru. Ja przy lekturze zrywałem boki, a moja żona co rusz miała mnie ochotę za drzwi wystawić. Już dawno tak setnie się nie ubawiłem czytając książkę.

Po trzecie dla oderwanej całkowicie historii, która jest nietuzinkowa i jest odskocznią od codzienności, a na dodatek zawierający niesamowity morał na końcu.

Jaki to morał przekonajcie się sami. Ja Wam tę książkę polecam z całego serca.

Ocena: 9/10
 

Bycie nietypowym misiem


Autor: Krystian Głuszko
Tytuł: Podaj łapkę misiu
Tytuł oryginału: -
Wydawca: Alegoria
Rok wydania: 2015
Tłumaczenie: -
ISBN: 978-83-622-4857-5
Stron: 48
 
Krystiana Głuszkę (autora "Podaj łapkę Misiu") miałem okazję poznać w zeszłym roku na Targach Książki, kiedy promował najnowszą wówczas książkę "Szukaj mnie wśród szaleńców".

Od tamtego czasu Krystian prowadził misję, która na celu miała dotarcie do jak największej liczby ludzi i opowiedzenia im swojej historii oraz nakreślenie tego, jak wygląda jego choroba, którą jest Zespół Aspergera.

Z moich wiadomości wiem, że misja odniosła sukces, jednak nie została ona zamknięta. Krystian chciał rozszerzyć grono odbiorców swojego apelu. Do tego celu napisał ową książkę, chcąc trafić do najmłodszych. Ci ostatni czasami są o wiele lepsi niż my dorośli, potrafią ot tak polubić bez względu na okoliczności.

Głównym bohaterem książeczki jest Miś Kostuś. Nie jest to zwyczajny Miś, ponieważ nie lubi on przebywać z innymi dziećmi, woli samotność i ciszę. Pobyt w hałaśliwym miejscu jakim jest Wesołe Miasteczko nie jest dla niego czymś przyjemnym. Dziwnie to brzmi, ale tak właśnie jest. Dzieje się tak ponieważ Kostuś jest misiem Aspi, przez co zupełnie inaczej odbiera on bodźce.

Mimo wszystko to bardzo miły i sympatyczny Miś. Nie można go nie lubić i nie można się z nim nie zaprzyjaźnić. Jednak potrzeba do tego niestandardowych metod. I tego właśnie ta książeczka nas uczy.

To nie jest tylko książeczka dla dzieci, ale także dla dorosłych (rodziców dzieci). Warto ową książeczką poznać i przeczytać. Najlepiej wielokrotnie by zrozumieć, że świat nie jest tylko czarno-biały.

Gorąco polecam!!

wtorek, 10 listopada 2015

Spokojna niedziela targowa

 

   Od Targów Książki minęło już ponad dwa tygodnie, więc najwyższy czas na podsumowanie ostatniego targowego dnia. Ten był niezwykle spokojny, szczególnie po tym co działo się w sobotę.

   Niedzielę rozpoczęliśmy od wizyty u pana Piotra Milewskiego, który na stoisku Świata Książki, czytał swoją najnowszą powieść "Z cukru był król". Po raz pierwszy spotkałem się z czymś takim na Targach, a dowód poniżej:

   Później udaliśmy się na stoisko Prószyńskiego, gdzie pani Krystyna Sienkiewicz podpisywała książkę Cacko. My książki nie posiadamy, jednak spotkania z panią Krystyną nie moglibyśmy sobie odmówić:


   Kolejnym bardzo ważnym spotkaniem (bogatym w nowe doświadczenia), było spotkanie z panem Adamem Wajrakiem, który podpisywał najnowszą książkę Wilki (rzecz jasna nie mogło odbyć się bez rysunku, a nam się udało uchwycić moment twórczy). Pan Adam bardzo zaskoczył obecnych czytelników, czekających w kolejce (co i my skwapliwie wykorzystaliśmy):

    Kolejnym punktem programu było pierwsze spotkanie w rzeczywistości z Gabrielą Gargaś. Rzecz jasna było ono bardzo udane, pełne życzliwości, uśmiechów i fajnych zdjęć:

   Kolejnym ważnym punktem niedzielnego programu było spotkanie z Sylwią Zientek, która na stoisku Czarnej Owcy podpisywała najnowszą powieść "Miraże". Spotkanie z nią było naszym pierwszym od 2012 roku, kiedy to także spotkaliśmy się na Targach:    Innym ciekawym spotkaniem było to z panem Stefanem Turschmidem, który na stoisku Domu Wydawniczego Rebis podpisywał książkę "Mrok i mgła":   Krążąc po targowych uliczkach natknęliśmy się na panią Ingę Iwasiów:


   oraz Jakuba Ćwieka (jak zwykle prezentującego się świetnie):    Niedziela była bardzo spokojna dlatego też mogliśmy więcej czasu poświęcić na spotkaniami ze znanymi ludźmi. Wśród nich byli pan Dariusz Dziekanowski:


   pani Monika Mrozowska:


   pani Ewa Wachowicz:


   pan Andrzej Niemczyk:


   oraz pani Agnieszka Maciąg:


 

   Oczywiście nie mogliśmy nie odwiedzić pani Katarzyny Grocholi, która bardzo ucieszyła się na nasz widok. Niestety w tym momencie nie mieliśmy ani jednej jej książki do podpisu. Mimo, że spotkanie było krótkie to było fantastyczne:


    Później nasze kroki skierowaliśmy w stronę stoiska Media Rodzina, gdzie swoje książki podpisywała Małgorzata Warda:


    Po raz pierwszy mieliśmy okazję poznać panią Manuelę Gretkowską, która nie tylko dla nas podpisywała Zachcianki, ale dla naszej przyjaciółki "Obywatelkę":


   Po trzech latach udało się nam w końcu spotkać się z panią Marią Nurowską. Pani Maria była bardzo zaskoczona, gdy przynieśliśmy do niej aż 9 książek (2 nie mieliśmy w domu). W nagrodę za taki arsenał zdobyliśmy "Wariatkę z Komańczy", w której także mamy autograf:    Kolejnym przystankiem na naszej trasie było spotkanie z Katarzyną Bondą:


   Popołudnie to już bardzo spokojny czas. Zakupy, powolne pożegnania z poznanymi ludźmi oraz rozwiązania ostatnich manewrów targowych, na których razem z nami była Natalia Łubińska:


    Jak za PRL-u była kolejka do Kazika Staszewskiego. Nam jednak udało się spokojnie spotkać dostać autograf oraz foto, które jest powodem do westchnień części znajomych:
   Jak widać blogerów także nie brakowało w niedzielę. Kasia Kurowska z Przekładańca Kulturalnego razem z nami czekała na spotkanie z panią Moniką Szwają:
 

 


   Później zajrzeliśmy na stoisko Sonia Draga, gdzie pan Krzysztof Zajas podpisywał swoje książki. My dzięki zdobyczom ze spotkania blogerów mogliśmy śmiało do pana Krzysztofa podejść:

 


   Przedostatnim punktem niedzielnego programu było spotkanie z Lucyną Olejniczak, która podpisywała swoją powieść "Hanka":
    Wśród pisarzy w niedzielę spotkaliśmy dwa pisarskie tuzy. Jeden z nich to Zygmunt Miłoszewski:


    a drugi to pan Marek Krajewski:    Jak zwykle na koniec pozostało nam spotkanie z Szymonem Hołownią:
 

   I to było na tyle na ten rok. Po raz kolejny było super i w ogóle ekstra i już uważamy, że za rok nas nie może zabraknąć. Kolejne Krakowskie Targi Książki odbędą się w dniach 27-30. Do zobaczenia.