czwartek, 3 stycznia 2013

Ciężkie życie kobiety po 30-tce


Autor: Sylwia Zientek
Tytuł: Złudzenia, nerwice i sonaty
Tytuł oryginału: j/w
Wydawca: PROZAMI
Rok wydania: 2012
Tłumaczenie: brak
ISBN: 978-83-932841-4-6
Stron:
296
 
Książka należy do gatunku literatury kobiecej, ale tej pisanej przez duże „K”. Jako mężczyzna jestem nią zachwycony. Bardzo przypadła mi do gustu i pokazuje, że literaturę kobiecą mogą a nawet powinni czytać wszyscy, bez wyjątku.

Trzydziestokilkuletnia Andżelika, żona i matka dwójki małych dzieci, mając w życiu prawie wszystko, ciągle czeka na więcej. Cały zachodzący w niej proces jest bardzo skomplikowany. Kiedy kupuje nowe, drogie rzeczy, całkowicie jej zbędne, uzyskuje chwilowe zadowolenie, by za chwilę ponownie mieć zapaść, także z powodu długów na kartach kredytowych. Na dodatek systematycznie znieczula się kilkoma lampkami wina w samotności.

W związku z niekorzystnym obrotem spraw i ciągłym niezadowoleniem z siebie i otaczającego świata, Andżelika za pomocą psychoterapeuty i niewielkiej ilości znajomych, próbuje odnaleźć odpowiedź na pytanie, czy takiego życia nie odziedziczyła genetycznie. Tym samym poznajemy część historii jej matki Krystyny i babki Konstancji.

Wątki historyczne w tej książce bardzo mi się spodobały. Dodają całości niesamowitego uroku. Książkę czyta się nieco ciężko, gdyż blisko 90 % treści stanowi monolog Andżeliki. Nie oznacza to wcale, że w książce niewiele się dzieje. Wręcz przeciwnie, bardzo dużo się dzieje, chociaż często w sferze psychologicznej bohaterki.

Z całego serca chciałbym tę pozycję polecić. Paniom, by zastanowiły się nad pułapkami, w które wpadają, a panom jako żywy przykład, jak mogą się czuć nasze wybranki serca: niby wszystko jest dobrze, lecz tak nie do końca.

Książkę przeczytałem dzięki Wydawnictwu PROZAMI.

Ocena: 9/10

Zapraszam także na:

4 komentarze:

 1. Recenzja kusi by przeczytać tę książkę

  OdpowiedzUsuń
 2. Zgadzam się z komentarzem powyżej:) recenzja zachęciła mnie do rozglądnięcia się za tą książką.

  OdpowiedzUsuń
 3. Zostałeś przeze mnie nominowany do "Liebster Blog Award". Wszelakie dalsze info co do zabawy znajduje się tu: http://zzastronic.blogspot.com/2013/01/liebster-blog-award.html

  OdpowiedzUsuń
 4. Zaciekawiłeś mnie swoją recenzją do tej książki

  OdpowiedzUsuń