sobota, 29 grudnia 2012

Wrócić do dzieciństwa


Autor: Stanisław Pagaczewski
Tytuł: Porwanie Baltazara Gąbki
Tytuł oryginału: j/w
Wydawca: Wydawnictwo Literackie
Rok wydania: 2002
Tłumaczenie: brak
ISBN: 83-080-2841-1
Stron:
249
 
Ile to razy oglądało się prześwietną bajkę pod tym samym tytułem. Wówczas człowiek nie wiedział, że ta ponadczasowa bajka oparta jest na opowiadaniu autorstwa Stanisława Pagaczewskiego, wydanej po raz pierwszy w 1965, a sfilmowanej cztery lata później.

Trudno opowiadać o historii, którzy wszyscy znają. Chociaż jakby się dobrze zastanowić to może jednak nie wszyscy. Co z dziećmi urodzonymi już w XXI wieku i tymi z końca XX wieku. Czy te dzieciaki także znają Smoka Wawelskiego, Batoliniego Bartłomieja czy Szpiega z krainy Deszczowców. Na to pytanie trudno znaleźć odpowiedź. Lecz tutaj wielki ukłon w stronę Wydawnictwa Literackiego, który co jakiś czas wznawia tę niesamowitą historię i kolejne pokolenia dzieci mogą się bawić i przy niej uczyć.

Mnie też było bardzo miło wrócić do lat dziecięcych i jeszcze raz przypomnieć sobie niesamowite przygody Smoka Wawelskiego oraz jego przyjaciół. Mimo upływu lat bajka nie utraciła swojego uroku. To bardzo dobrze o niej świadczy. Ciągle tak samo bawi i w końcu to niezapomniane: "KARRRAMBA!"

Ocena: 9/10

Zapraszam także na:

1 komentarz:

  1. aż się uśmiechnęłam na widok Baltazara Gąbki;)

    OdpowiedzUsuń