poniedziałek, 17 grudnia 2012

Walka z rytuałem


Autor: Khady Sylla
Tytuł: Okaleczona
Tytuł oryginału: Mutilée
Wydawca: Świat Książki
Rok wydania: 2007
Tłumaczenie: Ewa Cieplińska
ISBN: 978-83-247-0237-4
Stron: 192
 
Kolejna książka ukazująca problem afrykańskich kobiet. Tym razem jest autorem jest zwykła kobieta (a nie jak w przypadku Waris Dirie - znana modelka). Jednak porusza ten sam jakże ważny problem współczesnego świata, którego korzenie sięgają bardzo, bardzo daleko.

Tym razem na tapecie znalazł się Senegal i jego społeczeństwo, które mimo ogromnego rozwoju (jak na kraje afrykańskie), wciąż pozostaje zacofany. Ludzie tam żyjący nadal pozostają ciemni, zajmując się handlem i płodzeniem kolejnych dzieci. Często wyjeżdżają do Francji, gdzie przenoszą swoje mroczne rytuały i swoje przyzwyczajenia.

Khady okazuje pokazuje także obraz senegalskiej emigracji żyjącej we Francji. Niczym on nie różni się od tego, który był w Senegalu. Jakby został żywcem przeniesiony z jednego miejsca w drugie.

Khady podobnie jak Dirie jest osobą bardzo odważną, dlatego też stawia zaciekły opór przeciwko dawnym senegalskim tradycjom, walczy o prawa kobiet (by nie tylko płodziły dzieci, były obrzezane), lecz także mogły się uczyć, pracować, zarabiać.

Książka podejmuje trudne tematy, a także pokazuje nam kulturę innego narodu. Fakt, że tradycja i kultura nie należy do chlubnych, lecz to już zupełnie inna bajka. Książkę zdecydowanie polecam, podobnie jak "Kwiat pustyni". Czyta się nieźle i znów ukazany został problem afrykańskich kobiet.

Ocena: 7/10

Zapraszam także na:

3 komentarze:

 1. Czytałam już kilka ksiażek o podobnej tematyce, ale za kazdym razem taka historia przeraża okrucieństwem i tym, ze to nie fikcja literacka, a rzeczywistość.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciężka tematyka, ale i u nas nie jest z tym za dobrze. Nie mówiąc już o tym jak było i kto był za to odpowiedzialny...

  A tak ogólnie - pierwszy raz tu jestem i tak mi się rzuciło w oczy, że może byś coś dodał na boczną szpaltę, gdyż jakoś na niej pustawo. Na przykład listę blogów na których bywasz lub inne gadżety. I może zrezygnuj z tej weryfikacji - strasznie to kłopotliwe. Oczywiście to tylko taka sugestia, żadna tam rada. Blog ciekawy i tak trzymaj!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za cenne rady... Co nieco zostało dodane... Zapraszam do obserwacji :)

   Usuń