poniedziałek, 3 grudnia 2012

W pościgu za maniakiem


Autor: Thomas Harris
Tytuł: Milczenie owiec
Tytuł oryginału: The Silence of the lambs
Wydawca: Libros
Rok wydania: 2001
Tłumaczenie: Andrzej Szulc
ISBN: 83-7227-270-0
Stron: 350

Dzisiaj już nawet nie pamiętam jak doszło do tego, że spotkałem się z twórczością Thomasa Harrisa. Po 11 latach od przeczytania Milczenia Owiec (gdyż od Milczenia zacząłem przygodę z Hannibalem Lecterem) podejrzewam, że nakłonił mnie film o tym samym tytule, z genialnymi rolami Anthony'ego Hopkinsa i Jodie Foster.

Po zobaczeniu filmu mniej więcej wiedziałem czego się spodziewać. Jednakże wspaniała i genialna książka o wiele przerosła wyobraźnie twórczość filmu. Książka o wiele przewyższa iście genialny film. Włos na głowie się jeży w trakcie lektury. Thomas Harris stworzył niedościgniony portret psychologiczny mordercy, kata, zwyrodnialca, a jednocześnie konesera sztuki, miłośnika muzyki.

Jednakże nie tylko Hannibal Lecter jest głównym bohaterem tej powieści. Autor bardziej skupia się na młodej agentce Clarrice Starling, która została wyznaczona do pomocy w śledztwie Buffalo Billa. Dzięki jej długim i jakże wciągającym rozmowom można wiele dowiedzieć się na temat prowadzonego śledztwa, ale także samych bohaterach.

Powieść czyta się niezwykle szybko i niebywale wciąga czytelnika w wir akcji. Z początku można się nieco pogubić, lecz szybko można się też odnaleźć. Jednakże całkowite ułożenie wszystkich elementów trwa do samego końca. I to jest jej olbrzymi plus.

Ja ze swej strony gorąco polecam i książkę i film. Są one doskonałe w swoim gatunku i warto je znać. O ile nie będziesz się lękał wejść w świat maniakalnych morderców.

Ocena: 10/10

Zapraszam także na:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz