piątek, 7 grudnia 2012

Refkleksyjne spojrzenie na rzeczywistość


Autor: Sylwia Drożdzyk Reszka
Tytuł: Identyfikatory
Tytuł oryginału: j/w
Wydawca: Prozami
Rok wydania: 2009
Tłumaczenie: brak
ISBN: 978-83-9286-571-1
Stron: 164
 
Nie każdy debiut na rynku wydawniczym musi być udany. Nie dotyczy to jednak debiutu Sylwii Drożdzyk i jej zbioru „Identyfikatory”, który w swojej treści jest nieprzeciętny a miejscami wręcz surrealistyczny. Tym samym jest ona nieco trudniejsza w odbiorze. Ponadto zmusza do myślenia, ale według mnie to ważne by lektura zmuszała do refleksji po jej przeczytaniu, a nie tylko by zalegał na niej kurz na półce.

Autorka zasłużyła sobie na ogromny szacunek, gdyż w niezwykle krótkiej formie zawarła ogromną ilość treści na temat otaczającej nas rzeczywistości, która wcale nie zawsze musi być taka jak my sami ją widzimy. Każdy człowiek ma swoją rzeczywistość, swoje marzenia, koszmary czy fobie. Często te rzeczywistości nachodzą się na siebie prowadząc czasami do tragedii osób niewinnych a czasami do szczęśliwego zakończenia, jak to w życiu.

Dodatkowym smaczkiem tych opowiadań jest to, że większość z nich jest pisana w pierwszej osobie, a ich bohaterami są zarówno kobiety jak i mężczyźni. Pokazuje jak autorka potrafi wcielić się w każdą postać oraz w jej lęki i marzenia, które nie są wcale takie obce czytelnikowi. Często w opowiadaniach można znaleźć siebie oraz pytania zadawane sobie. Dzięki temu może uda znaleźć na nie odpowiedź.

Kilka opowiadań szczególnie przypadły mi do gustu. Są to tytułowe „Identyfikatory”, „Ciotka Rozalia”, „Pociąg do nikąd”, „Biała bila”, „Egon”, „To tylko żal” oraz „Mól książkowy”. Są one najlepsze w całym bardzo dobrym zbiorze, który rzecz jasna z tego miejsca polecam. Część z opowiadań nie zrozumiałem, ale wcale nie oznacza, że są złe. To po prostu mi zabrakło percepcji by je ogarnąć, ale może kiedyś je zrozumiem. Fakt człowiek całe życie się uczy, a w końcu głupi umiera.

Na koniec chciałbym podziękować Wydawnictwu Prozami za udostępnienie egzemplarza do recenzji a zbiór ten gorąco polecić. Naprawdę warto.

Ocena: 9/10

Zapraszam także na:

2 komentarze:

  1. Lubię antologie, a ta wydaje mi się co najmniej interesująca :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Są książki, które polecamy i te, które nie zainteresują nas, bo nie zostały przeczytane przez znajomych. Po Twojej recenzji wnoszę, że zaciekawiła mnie ta opinia do tego stopnia, że będę chciał zapoznać się z opowiadaniami autorki. Pozdrawiam:)

    OdpowiedzUsuń