wtorek, 25 grudnia 2012

Do czego zdolny jest człowiek


Autor: Ken Kessey
Tytuł: Lot nad kukułczym gniazdem
Tytuł oryginału: One Flew Over the Cuckoo's Nest
Wydawca: Da Capo
Rok wydania: 1994
Tłumaczenie: Tomasz Mirkowicz
ISBN: 83-86611-15-4
Stron: 347
 
Czytając biografię Kena Keseya można bardzo łatwo dostrzec, że był on przeciwny zniewoleniu człowieka. Jako członek beatników i hippisów opowiadał się za wolnością w każdej jest postaci. Przez to miał wielokrotnie problemy z prawem.

Wszystko to, z czego był znany Kesey, zostało zawarte w jego książce o przewrotnym tytule "Lot nad kukułczym gniazdem". Akcja tejże powieści w 90 % czasu rozgrywa się na jednym z oddziałów Szpitala Psychiatrycznego, który jest prowadzony przez Wielką Siostrę Oddziałową. Wspomniana siostra Ratched to na pierwszy rzut oka uosobienie dobroci, czyli tego wszystkiego z czym powinna kojarzyć się Siostra w szpitalu. Jednakże zagłębiając się w lekturze poznajemy jej prawdziwe oblicze. Czyli Tyrankę i Despotkę, która trzęsie całym oddziałem, nie tylko pacjentami, lecz także podwładnymi.

Jednym z pacjentów jest Wielki Wódz, jeden z głównych bohaterów powieści i jednocześnie narrator. On jest najdłużej na oddziale, przez co doskonale orientuje się w sytuacji panującej na oddziale. Drugim bohaterem powieści jest niejaki McMurphy, pijak, dziwkarz, hulaka. Próbuje on uniknąć więzienia, przez co trafia na oddział siostry Ratched.

Taka mieszanka musi wybuchnąć. Z każdą stroną czytelnik oczekuje konfrontacji pomiędzy siostrą Ratched a McMurphy'm. Oczywiście nie zdradzę Wam jak się zakończyła owa konfrontacja. Sami musicie się przekonać do czego zdolny jest człowiek. Ja ze swej strony mogę tę powieść gorąco polecić.

Ocena: 8/10

Zapraszam także na:

4 komentarze:

 1. już kiedyś robiłam podejście do tej książki, ale jakoś się nie powiodło :) teraz zbieram się ponownie... ale rozmyślam nad obejrzeniem filmu w pierwszej kolejności :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Film wg mnie jest totalnie nieudany i jakoś tak strasznie wyobcowany od książki, poza genialną rolą Jacka Nicholsona. W związku z czym odradzam oglądanie go w pierwszej kolejności, ale zrobisz jak będziesz uważać...

   Usuń
 2. Na pewno przeczytam tą książkę - to tylko kwestia czasu:)

  OdpowiedzUsuń