sobota, 1 grudnia 2012

Dla lubiących fetysz oraz sado-masochizm


Autor: Lora Leigh
Tytuł: Poddanie
Tytuł oryginału: Surrender
Wydawca: Ellora's Cave
Rok wydania: 2003
Tłumaczenie: nieoficjalne
ISBN: 978-18-4360-430-3
Stron: 79
 
W ostatnim czasie istnieje moda na książki o tematyce erotycznej. Jest ich ogromny wysyp. Począwszy od "50 twarzy Greya" przez "Osiemdziesiąt dni...", skończywszy na "Dotyku Crossa". Dodając do tego klasykę literatury erotycznej takie jak: "Emmanuelle", "Kochanek Lady Chatterley" czy "Pamietniki Fanny Hill" daje całkiem pokaźną liczbę książek do przeczytania.

Wśród autorów, tworzących literaturę erotyczną, znalazła się Lora Leigh. Ta amerykańska pisarka stworzyła wiele tytułów oraz serii, wśród nich Bound Heart (Granica serc), która zaczyna się od książki Surrender (Poddanie).

Jest to krótkie 79-stronicowe opowiadanie (bo na powieść to ma zdecydowanie za mało stron). Pragnę powiedzieć, że książkę oceniam według nieoficjalnego tłumaczenia, które do mnie dotarło. A to niestety jest potwornie irytujące, gdy za każdym razem przy męskim organie płciowym czyta się "kogut". Raz czy dwa można tak napisać, ale nie całe opowiadanie. Strasznie to nieprofesjonalne, a wręcz banalne. Do tego dochodzą, jakieś dziwne przypisy tłumacza. Fajnie, że tłumaczył, ale tłumacz lub tłumaczka mógł się od komentarza wstrzymać, gdyż nie takie jest jego zadanie.

Takie postępowanie utrudnia lekturę, tego nie łatwego utworu, którym głównym przesłaniem jest fetysz, zniewolenie i różnego sado-masochistyczne działania głównych boharerów. Całość jest nieco niesmaczna, a przedstawiony seks, przedstawiony jest jak w jakimś filmie porno. Mimo cienkiej granicy w takiej literaturze, winno się to jakoś inaczej przedstawić. Na plus zasługuje zakończenie, ale i tak za słabe by nadrobić tych wiele minusów.

Książka rzecz jasna spełnia swoje zadanie, ale sposób jaki tego dokonuje już nie przypada mi do gustu. Nie polecam tej książki, a sam nie mam zamiaru kontynuować rozpoczętej serii. Jeśli ktoś ma takową ochotę to proszę bardzo. Każdy ma własny gust i jemu może akurat taki styl się spodoba.

Ocena: 2/10

Zapraszam także na:

1 komentarz:

  1. Ostatnio na rynku książkowym pojawiają się same erotyczne gnioty :/

    OdpowiedzUsuń