sobota, 22 grudnia 2012

Coś dla amatorów pisania


Autor: Stephen King
Tytuł: Jak pisać. Pamiętnik Rzemieślnika
Tytuł oryginału:  On Writing: A Memoir of the Craft
Wydawca: Prószyński i S-ka
Rok wydania: 2008
Tłumaczenie: Paulina Braiter
ISBN: 978-83-7469-719-4
Stron: 256
 
Każdy kto zaczyna czytać książki i zaczyna to lubić to sam chciałby napisać książkę. Chociaż nie wszyscy wiedzą jak się do tego zabrać. Niby w Internecie można znaleźć poradniki i kursy, ale nie wszystkie są przecież dosyć dobre. Ponadto jak uczyć się to od najlepszych.

Taką możliwość daje nam sam Stephen King, uznany przez czytelników i krytyków za mistrza horrorów, posiadający w swoim dorobku kilkanaście powieści (niektóre ponad 1000-stronicowe). Pan King dzieli się swoimi radami, jak zacząć, jakie metody stosować, ale wszystko ujęte w świetny sposób i jednocześnie powiedziane jest wprost, że to czy tamto jest dobre.

Ponadto możemy dowiedzieć się wiele zdarzeń z jego życia, o wypadku (przez który stworzył tę książkę), o tym jak pisał, o nałogach, o rodzinie, a także o zabiegach stosowanych w książce.

Całość czyta się całkiem fajnie. I rzeczywiście można coś uszczknąć z potężnego warsztatu pisarza. Więc jeśli myślisz o pisaniu, mniej lub bardziej poważnie, tę pozycję warto znać. Gorąco polecam.

Ocena: 7/10

Zapraszam także na:

2 komentarze:

  1. Wskazóki mistrza mogą być nieocenione :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Czy wskazówki są pomocne na naszym rynku czy też nie: faktem jest, że takie "osobiste" pisanie Kinga zawsze lubię (jak choćby jego wstępy do książek itp) :D

    OdpowiedzUsuń